Jak żyć bezpiecznie
Dodane przez Podinspektor dnia Sierpnia 07 2009 13:37:10

JAK BYĆ BEZPIECZNYM, czyli WIELE ZALEŻY OD CIEBIE


PORADY DLA KAŻDEGODokonywane napady, szczególnie ataki na tle seksualnym, mogą zrujnować resztę życia ofiary. Wiele poważnych przestępstw tego rodzaju pozostaje ciągle nie zgłoszonych, a napastnik pozostaje nie ujęty i działa dalej na szkodę innych. Niniejsze wskazówki mogą uchronić Cię przed strachem, bólem, a nawet uratować Twoje życie. Dla własnego dobra zapamiętaj zawarte tu rady.


Bezpieczeństwo w domu.

Zawsze zamykaj drzwi na wszystkie zamki, zwłaszcza gdy pozostajesz sam w mieszkaniu bądź domu. Nie wpuszczaj obcych, nie znanych Ci osób do domu. To powinna być Twoja normalna procedura. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej.

1. Zainstaluj dobre zamki do drzwi i okien oraz wizjer.
2. Zainstaluj alarm przeciwwłamaniowy za pośrednictwem renomowanej firmy.
3. Spowoduj, aby światło na klatce schodowej oświetlało stojącą pod Twoimi drzwiami osobę.
4. Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzję lub zasłony tak, aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne z zewnątrz.
5. Nie udzielaj informacji telefonicznych, gdy nie znasz rozmówcy.
6. Nie rozgłaszaj tego, że mieszkasz sam.
7. Pies trzymany w domu też może Ci pomóc.Na progu mieszkania.


Zanim otworzysz drzwi, zidentyfikuj odwiedzającą Cię osobę. Brak zaufania jest tu całkiem na miejscu.

1. Sprawdzając tożsamość odwiedzających Cię osób możesz popatrzeć na nich przez okno lub wizjer. Przed otwarciem drzwi załóż łańcuch i nie zdejmuj go, dopóki nie będziesz pewien, z kim rozmawiasz. Nieznajomego poproś o podanie danych personalnych i o dokument, który potwierdzi jego tożsamość. Zanim tego nie zrobisz, nie otwieraj drzwi nawet, jeśli jest to kobieta lub dziecko.
2. Jeśli odwiedza Cię osoba oferująca swoje usługi, zapytaj ją, jaką reprezentuje firmę. W przypadku niepewności i obawy, poproś, aby przyszła w późniejszym terminie. W tym czasie możesz skontaktować się z podaną firmą.
3. Jeśli dzwoniący do Twoich drzwi twierdzi, że jest policjantem, osobą urzędową lub rzemieślnikiem, poproś o legitymację lub dowód tożsamości. Nie przejmuj się, jeśli odwiedzająca Cię osoba będzie zdenerwowana tą sytuacją. Jeśli ciągle nie jesteś pewna, poproś tę osobę, aby przyszła lub zadzwoniła w innym terminie. Nie bądź wtedy sam.
4. W przypadku napraw, remontów, przeglądów lub konserwacji mieszkania, nigdy nie bądź w domu sam. Poproś sąsiada lub znajomego, aby Ci w tym czasie towarzyszył.
5. Jeśli nie masz pewności do osoby, która Cię odwiedza - zadzwoń do policji pod numer 997 lub do najbliższego komisariatu policji i powiedz o tym. Nie przejmuj się, jeśli będzie to fałszywy alarm.
6. Jeśli zgubiłeś, choć jeden klucz, natychmiast wymień zamek. Nie dawaj złodziejom szans.
7. Szczególnie ostrożnie postępuj z kluczami. Zawieszanie klucza na tasiemce i noszenie go na szyi przez dziecko może być wykorzystane przez złodzieja. Ponadto narażasz dziecko na niebezpieczeństwo.
8. Nie powierzaj swoich kluczy pracownikom robiącym remont twojego mieszkania lub osobom, do których nie masz zaufania.Poza domem.


1. Przewiduj i postępuj zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku.
2. Jeśli wychodzisz z domu, dokładnie pozamykaj i sprawdź wszystkie zabezpieczenia drzwi i okien.
3. Przed wyjściem, szczególnie o późnej porze, zaplanuj sobie trasę, którą będziesz wracał.
4. O zamiarze wyjścia z domu, przewidywanej trasie oraz terminie powrotu możesz powiadomić sąsiada. Będzie on pierwszą osobą, która rozpocznie poszukiwania, gdy nie powrócisz do domu w określonym czasie.
5. Nie akceptuj jazdy windą z nieznajomymi - szczególnie dotyczy to dzieci i kobiet.
6. Nigdy nie chodź na skróty, trzymaj się miejsc uczęszczanych i dobrze oświetlonych. Po zmierzchu noś ze sobą latarkę.
7. Podróżując środkami komunikacji miejskiej siadaj zawsze w grupie kilku osób lub blisko kierowcy. Nie podróżuj pociągiem w pustym przedziale.
8. Wychodząc z domu nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy i kosztowności - to prowokuje.
9. Nie zgadzaj się na podwiezienie przez nieznaną Ci osobę. Nie korzystaj z tzw. ”okazji”.
10. Jeśli idziesz na przyjęcie do znajomych lub kończysz pracę w późnych godzinach wieczornych, już wcześniej zaplanuj powrót do domu.
11. Zaopatrz się w podręczny rozkład jazdy środków komunikacji miejskiej. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo, stojąc na pustym przystanku.
12. Zapewnij sobie powrót do domu w towarzystwie osoby zaprzyjaźnionej lub weź taksówkę. Poproś kierowcę, aby poczekał, aż wejdziesz bezpiecznie do domu.Za kierownicą.


1. Nie przestawaj być czujnym. Nawet w tzw. bezpiecznym miejscu możesz stać się ofiarą przestępstwa.
2. Jeśli będziesz sam kierować samochodem, wcześniej zaplanuj sobie trasę, abyś nie musiał się zatrzymywać i pytać o drogę. Kup mapę okolicy, po której podróżujesz.
3. Zamykaj drzwi i okna samochodu.
4. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość benzyny na podróż.
5. Nie zabieraj po drodze zatrzymujących Cię “autostopowiczów”, nawet, gdy wyglądają bardzo niewinnie. To może być pułapka.
6. Nie zostawiaj na widocznym miejscu w samochodzie torby i innych cennych przedmiotów. To doskonała okazja dla złodzieja.
7. Gdy poczujesz się zagrożony lub znajdziesz się w niebezpieczeństwie, zaalarmuj innych kierowców lub przechodniów używając np. klaksonu lub długich świateł.
8. Po zmierzchu parkuj samochód tylko w widocznych i dobrze oświetlonych miejscach. Zanim z niego wysiądziesz, upewnij się, że nic Ci nie grozi. To samo uczyń przed wejściem do pojazdu.Gdy stałeś się ofiarą napadu.....


1. Nie wpadaj w panikę, postaraj się myśleć trzeźwo.
2. W przypadku ataku analizuj, czy jesteś w stanie odeprzeć atak. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej cech charakterystycznych napastnika.
3. Jeśli zostałeś bezpośrednio zaatakowany, postaraj się zyskać na czasie, aby znaleźć drogę ucieczki.
4. Gdy nie masz drogi odwrotu, alarmuj otoczenie. Krzycz wzywając pomocy.
5. Jeśli zostaniesz zaatakowany, masz prawo się bronić. Użyj czegokolwiek, aby ten atak odeprzeć: parasolki, buta, lakieru w sprayu, kluczy itp. Gdy walczysz o swoje zdrowie lub życie, Twoje prawo do samoobrony jest bardzo szerokie.
6. W przypadku, gdy atak napastnika się udał, natychmiast powiadom policję. Pamiętaj - im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie złapać sprawcę. Pomyśl, że może on napadać na innych.


Materiał pochodzi ze strony internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach