Co Policja powinna wiedzieć
Dodane przez Podinspektor dnia Sierpnia 07 2009 13:55:52

CO POLICJA POWINNA WIEDZIEĆ


Jeśli stałeś się ofiarą przestępstwa lub, jeśli widziałeś lub słyszałeś coś podejrzanegoZastanów się, czy widziałeś podejrzanego wcześniej.
Postaraj się zapamiętać:


* w jakim był wieku
* jego kolor włosów, kształt twarzy, czy miał zarost
* rodzaj ubioru
* znaki szczególne /tatuaże, blizny itp./
* czy miał jakiś pojazd, czy możesz go opisać
* w jakim kierunku się oddalił
* czy z kimś rozmawiał, o co pytałTe wskazówki mogą bardzo pomóc policji w ustaleniu przestępcy.

OSZUŚCI


1. Jeszcze się nie zdarzyło, aby ktoś wygrał z oszustami. Jak ognia należy unikać grających w trzy kubki lub trzy karty. Są to oszukańcze manipulacje. Czasem w celu nakłonienia widzów do gry organizowane są prawdziwe spektakle. Wspólnik ogrywa organizatora, a ich koledzy namawiają do włączenia się inne osoby. Można też w pobliżu spotkać kieszonkowców i osobników potrafiących wyrwać portfel z ręki.
2. Nie należy też korzystać z tzw. dobrych okazji kupna złota lub obcej waluty. Są tysiące sposobów naciągnięcia naiwnych na kupno tombaku za cenę złota i pociętych równo pasków papieru lub falsyfikatów jako pełnowartościowe dolary czy marki. Nie wolno dać się ponieść emocjom, zwieść pozornym strachem i udawanym pośpiechem. Klasyczna metoda to tzw. “przewałka”: od oszusta podczas zamieszania otrzymujemy rulon, z zewnątrz którego są prawdziwe pieniądze a w środku np. wycofane z obiegu lub paski papieru.
3. Należy strzec się fałszywych pieniędzy i aby nie mieć z nimi kłopotów należy poznać wszystkie zabezpieczenia.PORTFELE


1. Zwykłą bezmyślnością jest demonstrowanie posiadanych przy sobie pieniędzy. Pobierając gotówkę w banku należy zwrócić uwagę, czy nie jesteśmy obserwowani przy kasie i po wyjściu z banku. Podobną ostrożność należy zachować podczas wymieniania pieniędzy w kantorze. Są to miejsca, gdzie bardzo często działają złodzieje kieszonkowi, bandyci i oszuści.
2. W czasie zakupów wyjmujemy tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujemy. Bez powodu nie ujawniamy komukolwiek, jaką kwotą dysponujemy. Po otrzymaniu np. renty portfel od razu starannie chowamy do torby. Nigdy nie wypuszczamy go z rąk i nie kładziemy na ladzie. Te same środki ostrożności należy zachować płacąc np. rachunek w restauracji lub kupując bilet na dworcu.

Materiał pochodzi ze strony internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.