Spotkanie w sprawie przepompowni
Dodane przez Podinspektor dnia Października 21 2010 11:08:43
„Wyciągamy wnioski z powodzi”- pod takim hasłem w Brzeźnicy 14 października br. odbyło się spotkanie, którego głównym tematem była budowa przepompowni w miejscowości Łączany. Organizatorem spotkania był samorząd Gminy Brzeźnica, który za cel stawia sobie bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę ich mienia.







Rozszerzona zawartość newsa
„Wyciągamy wnioski z powodzi”- pod takim hasłem w Brzeźnicy 14 października br. odbyło się spotkanie, którego głównym tematem była budowa przepompowni w miejscowości Łączany. Organizatorem spotkania był samorząd Gminy Brzeźnica, który za cel stawia sobie bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę ich mienia.



W spotkaniu uczestniczyli: Tadeusz Arkit Poseł na Sejm RP, Jerzy Grela Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Artur Kania Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Wisły Krakowskiej, Paweł Szczepańczyk Zastępca Komendanta PSP w Wadowicach, Przewodniczący Rady Gminy, Wójt Gminy Brzeźnica, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Gminy, radni, sołtysi oraz mieszkańcy wsi Łączany.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej raport na temat prowadzonej w maju bieżącego roku na terenie naszej gminy akcji powodziowej. Szczegółowo omówione zostały podejmowane działania ratownicze koordynowane przez Wójta Gminy Brzeźnica.

Następnie rozpoczęła się dyskusja.

Mieszkańcy wsi Łączany nakreślili, na jakie zagrożenia są narażeni, w obliczu podnoszącego się poziomu wody w rzece Wiśle. Zamknięcie śluz na Wiśle powoduje wylewanie wody z rowu, „R”, co stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców Łączan. Jak wypowiadają się mieszkańcy, budowa przepompowni, która pompowałaby nadmiar wody z rowu „R” zapewniłaby im poczucie bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia bowiem pozostaje fakt, że granice hydrologiczne zlewni „Rowu – R” obejmują znaczne obszary sołectw Łączany i Chrząstowice (Gmina Brzeźnica) oraz sołectw Ryczów, Półwieś, Spytkowice (Gmina Spytkowice), a najniżej położonym miejscem w całej tej zlewni jest śluza wałowa na rowie „R” przy ujściu do Wisły w miejscowości Łączany. Pompy ustawiane w tym miejscu nie są w stanie przepompować takich ilości wody, skutkiem czego są podtopienia.

W dyskusji wziął udział Dyrektor RZGW w Krakowie Jerzy Grela. Deklarował współpracę oraz nakreślał kierunki wspólnych działań. Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Wisły Krakowskiej Artur Kania przedstawił natomiast aktualny stan techniczny kompleksu odwodnieniowego wsi Łaczany. Wszyscy zebrani goście byli zgodni co to tego, że należy opracować koncepcję uporządkowania gospodarki wodnej na terenie hydrograficznym obszarów zagrożonych. Niezbędna będzie współpraca z samorządem gminy Spytkowice. Należy również dokonać inwentaryzacji całego kompleksu.

Podsumowując Wójt stwierdził, że ponieważ rejon zlewni obejmuje również teren gminy Spytkowice, należy włączyć tę gminę w prace związane z wykonaniem opracowania koncepcji. Zaproponował również, że kolejne spotkanie odbędzie się już z udziałem przedstawicieli gminy Spytkowice. Ponadto Wójt zadeklarował współfinansowanie koncepcji oraz zaznaczył potrzebę współpracy w tym temacie.

FOTOGALERIA